Bijenale mladih 2021
1. Kustoske radionice / rad na produkciji novih radova mladih stvaralaca;
2. Izložbu na više lokacija u Beogradu sa fokusom na predeo Kalemegdanske tvrđave;
3. Edukativni program - prateći program izložbe (onlajn)
Radionice produkcije novih umetnički radova (april-maj)
Kustoske radionice koncipirane su kao četvoronedeljna saradnja kustoskog i organizacionog tima sa 40 mladih umetnika iz Srbije i regiona Balkana koji se biraju na osnovu javnog poziva, a kojima će za produkciju radova i saradnju ovim projektom biti obezbeđena sredstva. Planirano je da se održi 5 kustoskih radionica koje bi bile problemski dalje koncipirane tek po završetku javnog raspisa za prijem predloga projekata za produkcije novih radova, shodno uvidu u teme i ideje kojima se bave mladi umetnici. Radionice će se odvijati kroz intezivnu komunikaciju tima mladih kustoskinja i organizacionog tima BM sa 40 mladih umetnika, kombinovano onlajn i uživo. 40 umetnika će biti izabrani putem javno raspisanog konkursa (otvoren tokom marta meseca). Radionice će se održavati i uživo: na otvorenom prostoru Kalemegdanske tvrđave, u prostorijama Umetničkog paviljona „Cvijeta Zuzorić“ i Doma kulture Studentski grad, tokom meseca maja i juna, shodno epidemiološkim uslovima. Koncipirane su kao prostor za eksperiment, dijalog, razmenu mišljenja, u cilju što bolje pripreme za izvođenje finalnih radova.
Plan realizacije projekta podrazumeva sledeće faze:
Radionice su zamišljene kao razgovori, čitalačke grupe i diskusije između umetnika i organizacionog tima Bijenala (svih uključenih u projektu), tokom kojih bi se početne ideje i koncepti umetnika što potpunije razvili. Kustoske radionice bi se tokom aprila (priprema) i maja 2021. godine odvijale u prostorima Udruženja, Doma kulture Studentski grad, na otvorenom prostoru po Kalemgdanskoj tvrđavi, a prema potrebi i onlajn. Planirano je da se održi 5 kustoskih radionica koje bi bile problemski dalje koncipirane tek po završetku javnog raspisa za prijem predloga projekata za produkcije novih radova, shodno uvidu u teme i ideje kojima se bave mladi umetnici.
Kustoske radionice vodi tim od tri mlade kustoskinje izabrane od strane Umetničkog saveta ULUS-a na javnom konkursu (decembar 2020-januar 2021): Jovana Trifuljesko, Senka Latinović i Teodora Jeremić (biografije u prilogu).
Segment kustoskih radionica je posvećen saradnji sa studentima Arhitektonskog fakulteta (pod mentrostvom profesora dr Pavla Stamenkovića, docenta i dr Petra Cigića), koji će se uključiti u proces osmišljavanja izložbene postavke (razrada arhitekture izložbe na više lokacija u Beogradu) i u direktnoj komunikaciji sa umetnicima i kustosima, kroz timski rad, steći važna praktična iskustva. Zajedno ćemo posetiti izložbene i javne prostore u kojima će izložba biti postavljena, čitati tekstove koje će kustoski tim pripremiti i prilagoditi u saradnji sa umetnicima, transparentno razgovarati o budžetskim kapacitetima izložbe i postizanju što boljih rezultata sa postojećim resursima, kao i interakciji sa publikom kroz prateći program koji će se odvijati tokom trajanja izložbe.
Planirano je da se za vreme trajanja kustoskih radionica, sprovede istraživanje o uslovima rada mladih umetnika iz Srbije, koje bi bilo dostupno publici za vreme trajanja izložbe (katalog izložbe, ULUS MEDIA).
Ključne reči: izolacija, usamljenost, klaustrofobija, kriza, white cube, identitet, ideologija, društvene mreže, introspekcija/sloboda
„Sveprisutni osećaj usamljenosti koji je pojeo jednu generaciju dostigao je svoj zenit sa dolaskom pandemije. Živimo u istorijskom trenutku gde smo na jedan klik udaljeni od svih ljudi koje volimo, svakog muzeja i filma, međutim i dalje osećamo nezadovoljstvo. Psihička i fizička izolacija nikada nisu bile toliko jasno opipljive. Gde početi sa demistifikacijom ovog osećaja, i šta je on uopšte? Kuda god da krenemo nailazimo na preovlađujući osećaj zatvorenosti. Kakve su to kutije u kojima se nalazimo, i šta nas sprečava da iz njih pobegnemo? Da li smo na silu zatvoreni, ili ušuškani između zidova? Da li možemo sklopiti zajednicu uprkos zatvorenim granicama, različitim ideologijama i umetničkim tradicijama? Pomalo ironično, naslovom Confinement, želim da pokrenemo dijalog i preispitamo različite aspekte izolacije. Da bi se “problem” rešio, moraš priznati da on postoji, o tome se ovde radi. Hajde da definišemo ograničene prostore u kojima mislimo, stvaramo i živimo i da zajedno istražimo problematiku institucija, ideologija, društva i generacije. (Iz koncepta kustoskinje #1, Jovane Trifuljesko)
Edukativni program za mlade umetnike je mesto izgradnje dodatno/dopunskog znanja, i to onog koje se ne može dobiti kroz formalno obrazovanje u oblasti umetnosti, posebno s obzirom na veliki deficit diskurzivnog i teorijskog znanja i povezanosti rada umetnika sa aktuelnim društvenim tokovima u programima umetničkih akademija i fakulteta. Iz ovog razloga, program nosi naziv RASPRIČAVANjE jer se njime želi označiti zakoračenje u polje refleksivnosti i promišljanja društvenih procesa iz polja umetnosti. Kroz pokretanje tema poput oblika organizovanja kolektivnog umetničkog delovanja, strateške uloge savremenog umetničkog stvaralaštva u kulturnoj politici Srbije, ekonomije umetničkog rada i mogućnosti za uključivanje umetnika u šire društveno-ekonomske procese, umetnosti u sajber svetu, odnosa umetnosti i identitetskih politika, ekologije itd, projekat nastoji da pospeši razvoj emancipatorskih praksi mladih pod okriljem ULUS-a.
Edukativni program podrazumeva liniju samo-edukacije mladih u okviru ULUS-a i partnerskih organizacija kroz organizvanje serije razgovora sa kompetentnim sagovornicima iz oblasti humanističkih, prirodnih i tehničkih nauka i kulture, a koje su inicirali sami mladi umetnici i kustosi. Kroz seriju zajedničkih razgovora i mentorstava gosti bi predstavljali svoj rad i pokušali odgovoriti na postavljena pitanja mladih, te pokrenuti mlade na promišljanje društvenih tema. Na ovaj način, začeta problematika, inicirana od strane mladih, dobiće dodatnu strukturalnu dogradnju i širu kontekstualizaciju. Svaki od predavača-mentora gostovaće dva puta: jednom u sklopu predavanja koje će održati za mlade i drugi put u sklopu mentorske radionice sa grupom zainteresovanih mladih umetnika za predavanjem predloženu temu. Drugo gostovanje biće radioničarskog tipa, a fokus će biti na razvoju ideja mladih umetnika.
U toku avgusta meseca, biće organizovano:
– 6 onlajn razgovora sa po 3 gosta-predavača u svakom koja će biti prenošena putem onlajn kanala komunikacije svih saradničkih organizacija uključenih u organizaciju projekta (javni događaji regionalnog formata);
– 18 mentorskih radionica gostiju-predavača s odabranom grupom mladih umetnika (događaji za odabrane grupe prijavljenih mladih umetnika);
Ukoliko epidemiološki uslovi dozvole, program će biti organizovan u kombinaciji onlajn i učestvovanja uživo.